Felieton #001 | Wstęp

Felieton #000 | Orzeł bo Reszka
October 18, 2024
Felieton #026 | Fotograficzna
October 24, 2024
Felieton #000 | Orzeł bo Reszka
October 18, 2024
Felieton #026 | Fotograficzna
October 24, 2024

Jaki to wielki rockowy przebój mam na koszulce jako pierwsze takty? Wśród osób, które nadeślą prawidłową odpowiedź, rozlosuję trzy unikalne trzypłytowe wydawnictwa grupy Perfect…(nie dotyczy moich znajomych). /S.R./

Rock’n’Roll ma tyle lat, co autor tej rubryki, a dla ułatwienia dodam, że pierwszy uznawany za rockowy koncert odbył się w 1953 roku (Bill Haley). Wtedy też nieznany nikomu Elvis Presley nagrał swoją pierwszą piosenkę. Rock’n’Roll to o wiele więcej niż gatunek muzyki, to zjawisko społeczne i kulturowe, to styl, a czasem nawet filozofia życia. Narodził się w USA, ale w krótkim czasie przekroczył wszystkie możliwe granice (w tym także przyzwoitości) i opanował cały świat. O tym właśnie będzie ta rubryka. Nie tylko o muzyce, ale także o jej wpływie na nasze życie. Nie wątpię, że w życiu każdego z nas był taki moment, w którym Rock’n’Roll odegrał istotną rolę.

Wstęp do historii rocka

Rock zaczął być grany przez czarnych muzyków w wielkich amerykańskich miastach. USA było wtedy bardzo rasowo podzielone. Murzyni mieli swoje kluby, stacje radiowe i muzykę, której słuchali, a biali – swoje. Dopiero biały prezenter radiowy Alan Freed zaprezentował “czarnego” rocka białym słuchaczom.

Symbolem rockowego wykonawcy jest gitarzysta, a podstawowym instrumentem – gitara elektryczna. Nie byłoby to możliwe, gdyby na rynku nie pojawił się model Stratocaster firmy Fender i model Les Paul firmy Gibson. Kolejną rzeczą, która odróżniała rockmanów od innych wykonawców, było to, że sami śpiewali swoje utwory. Do tej pory w branży muzycznej był wyraźny podział: byli autorzy piosenek (songwriters), wokaliści, którzy je śpiewali, i zespoły, które im akompaniowały. Grupy rockowe wywróciły ten porządek rzeczy do góry nogami. Odróżniali się też wyglądem, a ich teksty dotyczyły nie kwiatków, lecz realnej rzeczywistości, w której żyli. Do popularyzacji rocka walnie przyczynił się też Elvis Presley, zwany “Królem Rocka” (niesłusznie, jak uważam, ale o tym potem). Widownia, słuchając rockowych zespołów, reagowała bardzo spontanicznie, co często kończyło się demolką sal koncertowych.

Rock dotarł do Europy i do Polski, gdzie już w 1958 roku Franciszek Walicki sformował pierwszy zespół “Rhythm and Blues”, rozwiązany natychmiast przez komunistyczne władze. Potem, pod nazwą Big Beat (Mocne Uderzenie), pojawiły się “kolorowe” zespoły: Niebiesko-Czarni, Czerwono-Czarni, Czerwone Gitary, a wreszcie Skaldowie, Trubadurzy, itp.

Dopiero w latach 70. można mówić o prawdziwie rockowych polskich grupach, jak śląska SBB czy Breakout, ale o tym w kolejnych odcinkach.

Seweryn Reszka
www.perfectrockband.pl

Felieton #001 | Wstęp
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Read more