Felieton #065 | Marek Jackowski story

Felieton #064 | Złe wieści
December 29, 2024
Felieton #066 | Rewelacyjne Top Trendy
December 29, 2024
Felieton #064 | Złe wieści
December 29, 2024
Felieton #066 | Rewelacyjne Top Trendy
December 29, 2024

Marek Jackowski

Historia Marka Jackowskiego

Kraków od zawsze przyciągał artystów, ale rzadko zapraszał twórców spoza regionu. Wyjątkiem był Marek Jackowski, którego w 1969 roku na krakowskie juwenalia zaprosił Piotr Skrzynecki, legendarny szef Piwnicy pod Baranami. Prośbę tę poparł Zygmunt Konieczny, nadworny kompozytor Ewy Demarczyk.

Jackowski, wówczas student anglistyki w Łodzi i rock’n’rollowiec z doświadczeniem, przyjechał zagrać koncert. W Łodzi współtworzył blues-rockowy duet Vox Gentis. Podczas koncertu w Krakowie poznał Korę – krakowską hipiskę, która odegrała kluczową rolę w jego życiu.

Wkrótce kompozytor Jan Kanty-Pawluśkiewicz zaproponował mu grę w zespole Anawa. Była to wielka szansa – Jackowski nauczył się profesjonalizmu scenicznego i studyjnego, biorąc udział w nagraniu dwóch płyt Marka Grechuty. Po czterech latach opuścił Anawę, zainteresowany buddyzmem i eksperymentalną muzyką.

W 1971 roku wraz z Jackiem Ostaszewskim i Tomaszem Hołujem założył Osjan – zespół, którego koncerty przypominały misteria. W hipisowskich czasach ich muzyka spotkała się z dużym zainteresowaniem. W trakcie tego okresu poślubił Korę, z którą przeniósł się do Warszawy. W 1973 roku urodził się ich syn, Mateusz.

Droga do Maanamu

W Warszawie Marek pracował w “Jazz Forum”, co dało mu dostęp do nowości muzycznych – punka i nowej fali. Postanowił wrócić do rock’n’rolla. Poznał Milo Kurtisa i Johna Portera, z którymi założył grupę, przekształconą później w Maanam. Kora pisała teksty i śpiewała, Marek komponował muzykę.

Ich występ na Festiwalu w Opolu w 1980 roku rozpoczął ich wielką karierę. Maanam stał się jednym z najważniejszych zespołów polskiego rocka lat 80. Popularność przyniosła jednak problemy – również osobiste. W 1984 roku Jackowski rozwiódł się z Korą. Drugim biologicznym ojcem ich syna Szymona okazał się Kamil Sipowicz.

Mimo rozstania Jackowscy nadal razem występowali. W 1989 roku Marek trafił do szpitala i poddał się kuracji odwykowej. Po tym doświadczeniu rozpoczął nowe życie w Zakopanem, gdzie założył nową rodzinę i zajmował się sztuką.

Nowy rozdział

W 1991 roku reaktywowany Maanam odnosił kolejne sukcesy, aż do zawieszenia działalności w 2008 roku. Od 2007 roku Marek mieszkał we Włoszech, w domu pod Neapolem. W ostatnich latach życia brał udział w koncertach projektu „Projekt Grechuta”, który w 2011 roku zawitał m.in. do Kanady.

Marek Jackowski pozostawił po sobie nie tylko ogromny dorobek muzyczny, ale także wspomnienie niezwykłej osobowości artystycznej i człowieka pełnego pasji. Wspominał, że życie muzyka w Polsce było pełne kontrastów – z jednej strony ogromna liczba koncertów i rozpoznawalność, z drugiej trudne warunki finansowe i problemy osobiste.

Felieton #065 | Marek Jackowski story
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Read more