Felieton #059 | 70. rocznica urodzin Tadeusza Nalepy
December 29, 2024Felieton #061 | Waglewski i Janerka mają już po 60 lat
December 29, 2024Fryderyki – Nagrody Polskiego Środowiska Muzycznego
Fryderyki to prestiżowe nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne, w tym muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Akademia liczy ponad 1000 członków.
Fryderyki 2013
Tegoroczne Fryderyki, przyznane już po raz 19., odbyły się 25 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Gala była transmitowana w telewizji. W tym roku zmniejszono liczbę kategorii z 39 do 10, a liczba statuetek wyniosła 18.
Najważniejsze wydarzenia
Największa wygrana:
Mela Koteluk zdobyła dwie statuetki: za Debiut Roku i Artystę Roku. To wyjątkowe osiągnięcie, ponieważ rzadko zdarza się, aby artysta nominowany w kategorii debiut jednocześnie triumfował jako artysta roku. Mela Koteluk, znana wcześniej z występów w chórku zespołu Scorpions, zadebiutowała albumem Spadochron, a jej twórczość czerpie inspiracje m.in. z Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Marka Grechuty.
Największa przegrana:
Maria Peszek, nominowana w trzech kategoriach (Artysta Roku, Płyta Roku i Utwór Roku), nie zdobyła żadnej statuetki. Jej album Jezus Maria Peszek był jednak szeroko komentowany jako jedno z najważniejszych dzieł artystycznych ostatniego roku. Podczas gali Maria Peszek wykonała utwór Sorry Polsko, którego tekst wywołał silne emocje i refleksję nad współczesną Polską.
Złote Fryderyki:
Za całokształt działalności artystycznej nagrody otrzymali:
- prof. Jan Ekier,
- Józef Skrzek (SBB),
- Tomasz “Szakal” Szukalski (pośmiertnie).
Córka Tomasza Szukalskiego, odbierając nagrodę, powiedziała wzruszające słowa: „Jazz był jego sercem, a saksofon – duszą”.
Dominacja wytwórni Kayax
Warto podkreślić sukces artystów reprezentowanych przez wytwórnię Kayax – aż sześć osób zdobyło nominacje i nagrody.
Obiecujące debiutantki
Spośród debiutujących artystek szczególną uwagę warto zwrócić na Maję Kleszcz i Kari Amirian, które zdobyły uznanie za oryginalne podejście do muzyki.
Optymistyczne wieści
W Polsce rośnie sprzedaż rodzimych płyt, a na koncerty w kraju przyjeżdżają największe gwiazdy światowej sceny muzycznej. To dowód na dynamiczny rozwój polskiego rynku muzycznego.