Felieton #061 | Waglewski i Janerka mają już po 60 lat

Felieton #060 | Fryderyki 2013 rozdane
December 29, 2024
Felieton #063 | Marek Jackowski nie żyje
December 29, 2024
Felieton #060 | Fryderyki 2013 rozdane
December 29, 2024
Felieton #063 | Marek Jackowski nie żyje
December 29, 2024

Waglewski i Janerka mają już po 60 lat

Dwaj Giganci Polskiego Rocka Wojtek Waglewski (21 kwietnia) i Lech Janerka (2 maja) obchodzili w tym roku swoje 60. urodziny. To wyjątkowa okazja, aby celebrować ich osiągnięcia i wpływ na polską scenę muzyczną.

Kiedyś rock był symbolem młodzieżowego buntu, jednak obecnie tę rolę przejęły rap i hip-hop. Dziś twórczość takich artystów jak Waglewski czy Janerka ma bardziej klasyczny i poważny charakter, a ich dzieła są uważane za kamienie milowe polskiego rocka. Miło słyszeć, gdy kolejne pokolenia sięgają po tę klasykę.

Lech Janerka – Wizjoner i Pionier

Lech Janerka zasłynął jako lider zespołu Klaus Mitffoch, założonego w 1979 roku. Choć grupa nagrała tylko jedną płytę, jest ona uznawana za przełomową, a nawet za najlepszą w historii polskiego rocka. Muzyka Klaus Mitffoch była mroczna, surrealistyczna i wzbogacona antykomunistycznymi tekstami. Najbardziej znany utwór grupy to Jezu, jak się cieszę.

W 1986 roku Janerka rozpoczął karierę solową, wydając płytę Historia Podwodna. Wyróżniała się ona wykorzystaniem wiolonczeli, na której grała jego żona, Bożena, zamiast tradycyjnej gitary elektrycznej. Utwory takie jak Konstytucje, Niewola czy To zabawa nie jest dla dziewczynek zdobyły popularność na polskich listach przebojów.

Janerka jest postrzegany jako twórca niezależny, oryginalny i działający na uboczu głównego nurtu sceny rockowej. Wśród jego późniejszych albumów warto wymienić Fiu fiu… (2002) oraz Plagiaty (2005). Podobnie jak Sting, Janerka gra na basie, komponuje i pisze teksty.

Wojciech Waglewski – Twórca z Misją

Wojtek Waglewski rozpoczął swoją muzyczną podróż w 1969 roku jako gitarzysta warszawskiej grupy Fatum. Następnie współpracował z zespołami Zen, Nirwana oraz Osjan, gdzie tworzył intuicyjną, instrumentalną muzykę. Każdy koncert Osjan był wyjątkowym misterium.

W 1982 roku Waglewski wziął udział w sesji I Ching, z której powstał zespół Morawski-Waglewski-Nowicki-Hołdys (MWNH). Albumy nagrane przez ten kwartet, a także I Ching, stały się inspiracją dla całego pokolenia polskich muzyków. Po rozpadzie MWNH w 1985 roku, Waglewski założył Voo Voo – jeden z najbardziej oryginalnych polskich zespołów, który pozostaje aktywny do dziś.

Waglewski jest także znany ze współpracy z takimi artystami jak Raz, Dwa, Trzy, Kazik, T.Love, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, Edyta Bartosiewicz, Justyna Steczkowska, Kayah, Maria Peszek, Tomasz Stańko i Maciej Maleńczuk. Jego synowie, występujący jako Fisz i Emade, kontynuują muzyczne tradycje rodziny w świecie hip-hopu.

W planach Wojtka znajduje się wspólny projekt z Leszkiem Możdżerem.

Życzenia na 60-tkę

Życzę Lechowi i Wojtkowi wielu wspaniałych dźwięków i inspiracji na kolejne lata!

 

Felieton #061 | Waglewski i Janerka mają już po 60 lat
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Read more