Felieton #063 | Marek Jackowski nie żyje

Felieton #061 | Waglewski i Janerka mają już po 60 lat
December 29, 2024
Felieton #064 | Złe wieści
December 29, 2024
Felieton #061 | Waglewski i Janerka mają już po 60 lat
December 29, 2024
Felieton #064 | Złe wieści
December 29, 2024

MAREK JACKOWSKI NIE ŻYJE

Na Facebooku napisał:
Drodzy przyjaciele i korespondenci! Jeżeli nie odpisuję to znaczy, że pracuję w studio. Zaległości nadrobię w wolnej chwili. Tymczasem życzę miłej, gorącej soboty i niedzieli.
Wszedł do studia. Tam powalił go zawał serca… Piękna śmierć. Do końca rock’n’roll.
Nie znam takiego muzyka w Posce, który grał w trzech kultowych zespołach a czego dwa sam założył. Marek Jackowski grał w zespole Anawa (1969-1973) z którym śpiewał Marek Grechuta ale także Andrzej Zaucha. W tym czasie zainteresował się buddyzmem.
“Na przełomie lat 60. i 70. Marek Jackowski, student anglistyki Uniwersytetu Jagiellonskiego i muzyk zespołu Marka Grechuty Anawa, zafascynował się literaturą zen. Studiując japońską poezję i zenistyczne koany, odkrył ich ogromną moc. Odnajdywał też ducha zen w prozie amerykańskiego pisarza Jerome’a Salingera (autora między innymi „Buszującego w zbożu”). Marek zaraził swoją miłością do zen Jacka Ostaszewskiego, także muzyka Anawy. Postanowili opuścić zespół Grechuty i założyli zespół Osjan (Ossian). Trzecim członkiem zespołu został Tomasz Hołuj – poeta, malarz i perkusjonista z Krakowa. Osjan jako trio stał się sztandarowym zespołem polskiej kontrkultury, hipisów, buddystów, ludzi poszukujących duchowych ścieżek. Zespół zagrał tysiące koncertów w Polsce i na świecie, między innymi w kopenhaskiej dzielnicy hipisów, Christiania, w Niemczech i Szwajcarii. W komunistycznej Polsce odbył trasę koncertową ze światowej sławy trębaczem Donem Cherrym po… obozach harcerskich. Osjan używał multikulturowego instrumentarium. Grał muzykę medytacyjną. Między innymi hinduskie ragi, zenistyczny pusty dzwięk. W 1975 roku Marek Jackowski opuścił Osjana i założył własny zespół Maanam. Przestał też być buddystą i wrócił do katolicyzmu.
Maanam powstał w 1975 r. ale stał się popularny dopiero w 1980 r. kiedy z Korą jako wokalistką wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie wykonali utwory “Boskie Buenos” i “Żądza pieniądza” oraz wielokrotnie bisując. Zespół działał z przerwami i w zmiennym składzie ponad 30 lat. Marek był kompozytorem większości przebojów. Aż 41 z nich było w pierwszej dziesiątce na Liście Przebojów Rogramu III Polskiego Radia prowadzonej przez Marka Niedźwiedzkiego. Miał 66 lat. Był jednym z najważniejszych hipisów Polskich.
Maanam gościliśmy w Toronto wielokrotnie. Raz bez Marka, bo nie chciało mu się jechać z Włoch, gdzie mieszkał z żoną i trzema córkami, do Warszawy, żeby wymienić paszport na aktualny. Za każdym razem proszono mnie o zaopatrzenie zespołu w coś czego przewieźć przez garnicę nie mogli, a z czego słynie Kanada… Ostani raz grał tu koncert “Projekt Grechuta”. Zrobiłem mu wtedy kilka zdjęć. Ostatni jego wpis na Facebook do mnie był taki:

Felieton #063 | Marek Jackowski nie żyje
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Read more