Felieton #258 | Raper Tadek w Pałacu Prezydenckim

Felieton #038 | Tony “Wild T”
November 28, 2024
Felieton #022 | Na Moskwę przez Berlin
November 28, 2024
Felieton #038 | Tony “Wild T”
November 28, 2024
Felieton #022 | Na Moskwę przez Berlin
November 28, 2024

Historia patriotycznego hip-hopu
15–21 marca 2017

Tadeusz Polkowski, znany szerzej jako Tadek, to raper o jasno określonym profilu patriotycznym i historycznym. Syn Jana Polkowskiego, poety i działacza „Solidarności”, związany jest z Fundacją Smoleńsk 2010. Studiował stosunki międzynarodowe, a od 2000 roku aktywnie działa na scenie hip-hopowej. Początkowo jako członek zespołu Firma, a od 2011 roku kontynuuje karierę solową. Już w czasach zespołu Firma Tadek nie ukrywał prawicowych przekonań. W utworze „Honor i Ojczyzna” rapował: „Rząd tłumaczy się z wszystkiego stekiem śmiesznych banałów, W międzyczasie ktoś zawalczy o wolność dla pedałów, Pod ścianą was zostawić za samą zdradę, Jednak kto by miał to zrobić, jak stoicie ponad prawem.”

Jako solista Tadek od razu skupił się na tematach historycznych i patriotycznych. Jego debiutancki album „Niewygodna prawda” pełen jest utworów poświęconych bohaterom takim jak Witold Pilecki, generał „Nil” czy „Inka”. Tytuły utworów mówią same za siebie: „Niewygodna prawda” czy „Myśl samodzielnie”. W jednym z utworów deklaruje: „Jestem młodym Polakiem, który wierzy w wartości, Nie pluje na Kościół, chociaż często w nim nie gości.” Występ w Pałacu Prezydenckim podczas Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego był ukoronowaniem jego zaangażowania. Tadek wspierał Marsze Niepodległości, współpracował z krakowskim Muzeum Armii Krajowej i organizował zbiórki na rzecz Polaków na Wschodzie.

Podczas występu w Pałacu zaprezentował utwór „Druga połowa”, w którym rapuje: „Rośniemy w siłę, rodzina się powiększa, Bez kobiety i mężczyzny – zagłada ostateczna. Nie chcę innych kobiet, ciebie chcę, królewno, I takich mamy synów, że chcę jeszcze jedno dziecko. Jedną wybacz mi rywalkę – Polskę!” Jego przekaz o tradycyjnym modelu rodziny i patriotyzmie zachwycił parę prezydencką, prawicowych komentatorów i licznych fanów. Na YouTube jego teledyski regularnie przekraczają miliony odsłon, szczególnie te dotyczące patriotyzmu i historii, jak „żołnierze wyklęci” czy powstania narodowe.

Tadek, podobnie jak wielu innych patriotycznych raperów, przeszedł drogę od undergroundu do symbolu narodowej popkultury. W jednym z wywiadów z 2012 roku mówił: „93% elit w Polsce ma swoje korzenie w PRL. To samo dotyczy mediów i uczelni. Jeśli za przekaz odpowiadają ludzie związani z sowietyzacją, zagrożenie dla tożsamości narodowej jest realne.”

Dziś Tadek to nie tylko artysta, ale również głos pokolenia, które szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość i rację stanu.

Felieton #258 | Raper Tadek w Pałacu Prezydenckim
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Read more